X
تبليغات

پایگاه خبری و تحلیلی

دلایل 

«زلزله» بر حالت روحی و خل وچل کودکان قصر شیرین پس از ز‌لزله ۶ .۴ 

ریشتری عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق خردسالان نسبت به آثار و دلایل زمین لرزه بر شرایط روحی و کم عقل خردسال ها هشدار داد و گفت: در‌صورتی‌که مداخلات دیوانه به موقع و صحیح فیس نگیرد، نوباوه مبتلا نوعی استرس مزمن می‌شود که تا بزرگسالی و چه بسا تا نقطه پايان عمر هم یاور او خواهد بود . 


دکتر معالج فاطمه اشرفی، در گفت‌وگو با ایسنا، با ابلاغ این‌که کودکان از آسیب‌پذیرترین اقشار در برهه زمانی زمین‌لرزه هستند، افزود: به همین عامل در صورتیکه مداخلات روانکاوی به سرعت و ولی به شکل همیشگی بر روی آنان انجام نشود، ممکن میباشد تاثیرات بدی روی آتی و خلق این افراد برجای بگذارد . به عنوان نمونه در زمین لرزه سال گذسته کرمانشاه شاهد این بودیم که خردسال ها درعرض چندین ثانیه تمام زندگی و دارایی خود را از دست دادند و چه بسا برخی از آن ها علاوه بر خانه، پدر و مامان خویش را هم از دست دادند . وی با ابلاغ اینکه هضم کردن چنین رویدادی برای کودک، عمل دشواری است، اظهار کرد: سال پیشین حدود ۴۸ ساعت بعد از آن از زمین لرزه کرمانشاه در بخش ها زمین لرزه زده حاضر شدیم و شاهد بودیم که اکثر بچه‌ها شوکه بودند . وقتی با آن ها گفت‌وگو کردیم متوجه شدیم که آنها حتی از صدای زمین‌لرزه نیز وحشت داشتند . اشرفی تصریح کرد: هنگامی یک نفر پدر و مامان خود را از دست می‌دهد، دستکم منزل و سرپناهی دارد و افرادی نیز می‌باشند که او را دلداری بدهند، اما در زلزله این خردسالان خیر خانه‌ای داشتند و خیر کسی بود که به آنان به طور ویژه رسیدگی کند، چراکه کلیه درگیر تبعات ز‌لزله بودند، در این حالت درصورتی که پدر و مادر هم زنده باشند، بازهم آنقدر فضا سنگین می باشد که تاثیر بدی روی بچه می‌گذارد، همین امر هم منجر آسیب‌پذیری اکثر خردسال ها ز‌لزله زده می‌گردد . عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق و دستمزد خردسالان با ابلاغ این‌که متاسفانه در مرز و بوم ما برای بحران‌های خل وچل آمادگی وجود ندارد، توضیح داد: ما تیم‌های روانشناسی ثابت نداریم و در مسئله مساله کم عقل نمی‌توان با یک هفته یا این که ۱۰ روز خلل ها را حل و فصل کرد، باید افراد و به ویژه کودک ها به صورت مداوم تحت معالجه قرار بگیرند و دست‌کم حتمی می‌باشد حمایت‌های روانی از خردسالان یک سال دوام داشته باشد تا این افراد بتوانند به زندگی معمولی خویش برگردند . اشرفی طولانی تر کرد: البته به موازات حمایت‌های روانی بایستی اقدامات فیزیکی هم در مناطق زلزله‌زده انجام شود، به عنوان مثال خانه‌های این افراد سریع‌تر ساخته شود، تجهیزات اولیه مثل خدمت بهداشتی، حمام و . . . مهیا شود و این دو به موازات هم پرورش کنند . او درباره تبعات عدم اعتنا به شرایط روحی و روانی خردسالان زلزله‌زده هم اظهارکرد: در صورتی‌که مداخله به موقع و درست چهره نگیرد، کودک مبتلا نوعی استرس مزمن می گردد که تا بزرگسالی و حتی تا پایان قدمت هم همپا وی خواهد بود . این شخص به تمامی چیز بی اعتماد گردیده و در این وضعیت نمی‌تواند وارد جامعه گردیده و نقش بپذیرند . بعضی از این اشخاص گوشه‌گیر و منزوی می‌شوند و برخی دیگر نیز به سمت بزهکاری جنبش می‌نمایند . عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق و دستمزد خردسالان شرایط کودک ها در کرمانشاه را در مقایسه به وضعیت خردسالان در زلزله ورزقان نامناسب‌تر تعریف کرد و گفت: متاسفانه کودکان در حیطه کرمانشاه اگر چه مستقیما مبارزه را ندیدند، ولی اثر ها و تبعات و چه بسا عوارض هجوم ها شیمیایی را در معاش خویش دیده‌اند و استرس‌های قبل نیز یاور آنها و خانواده شان بوده است . همین دستور موقعیت را برایشان سخت‌تر می‌نماید . از طرف دیگر مرحله اقتصادی ساکنان مناطق زلزله‌زده کرمانشاه هم در مقایسه با ساکنان آذربایجان شرقی پایین‌تر می‌باشد وهمین دستور هم در ارتقا اضطراب‌ها مفید است . 

مرجع اخبار  رسمی

پایگاه خبری و تحلیلیاو اقداماتی مانند بازی درمانی، مجموعه درمانی و . . . را برای این خردسال ها مطلوب تعریف کرد و گفت: به طبع بایستی سازمان‌ها و سازمانهای مسئول برای حمایت کم عقل وارد گردیده و وزارت بهداشت، بهزیستی و . . . در مسئله این موضوعات مداخله کنند، چرا که تنها نمی توان از امداد نیروهای داوطلب به کار گیری کرد و این افراد نمی‌توانند 1سال از بازه زمانی خود را صرف اقدام داوطلبانه کنند . 


موضوع :
برچسب ها : ,

+ نوشته شده در 1397/9/10ساعت 12:25 توسط پایشگر | تعداد بازديد :42 |

عناوين مطالب پربازدید
هشدار ظریف :
النصره دومین شهرک بزرگ در غرب حلب سوریه را اشغال کرد
پیشنهاد جدید مجلس برای افزایش مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی
واکنش حسن شمشادی به توزیع گوشت با کارت ملی!
کدام وعده محقق شده که این دومی باشد؟!
زاکانی برای حل مشکلات کشور راهکار داد
حمله موشکی رژیم صهیونیستی به اطراف فرودگاه دمشق/ پدافند هوایی واکنش نشان داد
خبر مهم/ اعطای ماهانه ۲۰ لیتر بنزین به هر ایرانی
خبر خوش معاون رئیس جمهور برای کارمندان