X
تبليغات

تصویر ثابت

ادعایی درباره ائتلاف قطر با ایران و ترکیه

پایگاه خبری و تحلیلی

ادعایی درباره ائتلاف قطر با ایران و ترکیه

به گزارش افکارنیوز، نشریه عرب ویکلی در تحلیلی به شکل‌گیری ائتلاف قطر با ایران و ترکیه اشاره کرد و نوشت: قطر بی راز و صدا ائتلافی با ایران و ترکیه صورت داده و با موضع گیری در مقابل متحدان قدیمی عرب خود امنیت ناحیه (حاصل از ائتلاف اعراب) را تضعیف مینماید . 


بر مبنا این گزارش، قطر در 3 دسامبر(12 آذر) در اعلامیه‌ای غافلگیر کننده از خروج از اداره کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) خبر اعطا کرد که به حیث می‌رسد این جنبش به انگیزه خشمگین کردن ایالات متحده عربی سعودی، صادر کننده گران قدر اوپک است . «شیخ تمیم» امیر قطر نیز یک هفته سپس از حضور در اجلاس سالانه شورای همکاری‌های خلیج فارس در ریاض راز باز زد . 


پایگاه خبری و تحلیلی

مرجع اخبار رسمی


به متن عرب ویکلی، قطر از یک صدایی با امارات متحده عربی، بحرین، عربستان سعودی و مصر که از اخوان المسلمین حمایت می‌کند، به تدریج به سوی اتحادی غیر رسمی و‌ صریح با جمهوری اسلامی ایران و ترکیه حرکت کرده می باشد . این اقدام خطر خروج دوحه از مدار عرب-سنی را در پی داراست . 


این در حالی هست که ایران، قطر و ترکیه آخرها ماه نوامبر (آبان) در تهران برای تولید یک گروه کاری مشترک برای تسهیل حمل متاع دربین خویش مبادرت کردند . هدف از تشکیل این تیم ایجاد جریان تجارت به قطر می‌باشد که دیگر نمی‌تواند از مسیرهای هوایی، زمینی و دریایی همسایگان خود محصول وارد کند . این توافقنامه همینطور نشان دهنده ساز و عمل تقویت برنامه‌های آینده آنکارا و تهران است . 


به متن عرب ویکلی، دوحه بدون قید و شرط به آنکارا و تهران پیوسته و موضع‌گیری خویش را در یک وحدت منطقه‌ای با هدف سلطه ژئوپولتیک و مهار بی‌ثباتی را دنبال می کند . 


در ادامه این گزارش با اشاره به دلایل نزدیک‌تر شدن ایران و ترکیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در سال‌های اخیر بعضا وقت ها در سیاست‌های فرنگی مشکلاتی داشتند، البته منافع اقتصادی و نگرانی مشترک علیه عربستان سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس، این دو سرزمین را به نیز نزدیکتر کرده هست . 

پایگاه خبری و تحلیلی

مرجع اخبار رسمی


«رضا کمالی» مدیر اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در این قضیه گفت: «حجم تجارت دو مرزوبوم در ماه مه و اکتبر سال 2018 به 8 میلیارد دلار رسیده و انتظار می‌رود تا مارس سال آتی میلادی به 12 میلیارد دلار ارتقا یابد .» 


بالاتر از تجارت، آنکارا و تهران اهداف حیاتی سیاسی مشترکی دارا‌هستند . هر دو مرزو بوم حضور کردها در قربت مرزها را تهدید میدانند . آن‌ها در رقابت شدید با ریاض بابت در برتری در خلیج فارس و به طور گسترده‌تر در خاورمیانه و در نبرد‌های سوریه، عراق، یمن، لبنان و آفریقا درگیر می‌باشند . 

پایگاه خبری و تحلیلی

مرجع اخبار رسمی


این هفته نامه در خاتمه با طرح سئوالی نوشت: برای قطر که هیچ سابقه امپراتوری و چشم انداز سلطه جهانی ندارد در این بازی اقتدار چه چیزی وجود دارااست ؟ بعضی تحلیلگران میگویند که رابطه ها دوحه با آنکارا و تهران نتیجه‌ای اجتناب ناپذیری از شکاف در رابطه ها دوحه با همسایگان عرب میباشد . 

موضوع :
برچسب ها : تازه ترین اخبار ایران و جهان,

+ نوشته شده در 1397/9/27ساعت 9:09 توسط پایشگر | تعداد بازديد :35 |

عناوين مطالب پربازدید
هشدار ظریف :
خبر مهم/ اعطای ماهانه ۲۰ لیتر بنزین به هر ایرانی
واکنش حسن شمشادی به توزیع گوشت با کارت ملی!
النصره دومین شهرک بزرگ در غرب حلب سوریه را اشغال کرد
زاکانی برای حل مشکلات کشور راهکار داد
خبر خوش معاون رئیس جمهور برای کارمندان
پیشنهاد جدید مجلس برای افزایش مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی
چرا میل خرید مردم به طلا و سکه کم شده؟
حمله موشکی رژیم صهیونیستی به اطراف فرودگاه دمشق/ پدافند هوایی واکنش نشان داد
پرواز تهران-مشهد-تهران ۲.۱ میلیون تومان شد